Psal se rok 2015 a já se rozhodoval k důležitému kroku, stavba domu. Jako stavebník, který se rozhodl pro stavbu domu, jsem byl postaven před několik zásadních otázek, na které bylo nutné znát odpověď, jak důležité odpovědi to jsou, jsem si v ten okamžik nedokázal představit, nyní již to vím. Jednalo se o použití materiálu pro stavbu domu, volba střešní krytiny, tepelné izolace, vytápění a spousty dalších méně či více podstatných věcí.

Výběr vytápění

Jelikož jsem naprostý laik, sbíral jsem informace z okolí, zkušenosti, postřehy. Při otázce projektanta na způsob vytápění domu jsem bez nějakého přemýšlení odpověděl: „kotel na tuhá paliva“. Proč taky ne? Vždyť takto topí mí rodiče, prarodiče, rodiče přítelkyně a spousty lidí v našem okolí. Bydlím v srdci Valašska, zde je dříví dost.

Přece je to tak snadné, naštípat a uložit surové dříví, nechat proschnout, nařezat suché dříví, uložit dříví do kotelny, poté trpělivě topit a užívat si tepla. Na těchto pracích jsem se podílel doma. Poslední roky takto dřevo chystám taky u mých prarodičů, kteří již neměli dostatek sil, aby si dřevo sami nachystali a jsou odkázání na pomoc jiných. Moc dobře vím, co tohle obnáší. Tímto směrem jsem při volných chvílích přemýšlel nad myšlenkou vytápění domu. Bohužel čím více jsem přemýšlel, naskytovaly se další a další úvahy: v podobě stráveného času při chystání dříví, finanční rentabilitě a zda budu schopen si dříví sám nachystat třeba za deset, dvacet let.

Dále jak vytápění budu řešit v zimě, kdy budeme přes den v práci a navečer bychom jistě rádi přišli do vyhřátého domova? Když jsem několikrát hovořil se strýcem, který se aktivně pohybuje ve stavebnictví o způsobu vytápění, zjišťoval jsem, že se patrně jedná o nejdůležitější rozhodování při výstavbě domu. Byla mi nastíněna myšlenka o bezobslužném způsobu vytápění, jako příklad mi bylo představeno tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo?

Tato myšlenka se mi začala velmi rychle zamlouvat. Přece jen zní to tak lákavě, nastavím si teplotu v domě a užívám tepla. Je to skvělé, žádné chystání dříví, topení, pravidelné přikládání a hlavně mít neustále požadované teplo. Postupně jsem začal sbírat více informací k tepelným čerpadlům, všechny recenze zněly dokonale. Nechal jsem si provést cenovou kalkulaci TČ země-voda a vzduch-voda.

Při součtu nutných nákladu na zprovoznění TČ vzduch voda s pořízením podlahového topení jsem se při ploše domu okolo 200 m2 pohyboval na částce okolo 500 až 600 tis kč. Nabídka se mi zdála dobrá, přeci jen, je to tolik žádaný systém vytápění, který volí „všichni“ stavebníci. Nic lepšího na trhu není. Nejnižší provozní náklady na vytápění, tak zněly argumenty prodejce TČ.

Při podrobnějším získávání informací o tepelných čerpadlech již nikde nebylo uvedeno, jak je to s náročností servisu a poruchovostí. Je to stroj, mechanické části se opotřebovávají a je jistě nutné řešit nějaké servisní úkony. Tyto informace již nikde uvedeny u prodejce nejsou. Nejdůležitější je skutečnost, že se problém projeví v době, kdy je produkované teplo nejvíce potřeba a to v zimě. Poté člověk musí řešit náhradní zdroj tepla za tepelné čerpadlo, jelikož si nedokáži představit, trávit zimní večery na Valašsku bez zdroje tepla.

Infrapanely

Naštěstí během roku 2016 se mi donesla od strýce zmínka o možnosti poradenství ve vytápění a prodeje infrapanelů v Ostravě, toto provozoval jeden z jeho nájemníku v komerčním objektu. Byl mi poskytnut telefonický kontakt na majitele společnosti s kterým jsem se domluvil na schůzce. Infrapanel mi byl představen a proveden propočet pro můj dům. Zprvu se jednalo o infrapanely s povrchovou teplotou okolo 110°C s předpokládanou spotřebou na vytápění 12 995 kWh za rok. Již tyto výsledky byly pro mě zajímavé, určitě tento propočet ukazoval menší spotřebu, než kdyby se topilo přímotopy.

Líbila se mi jednoduchost celého systému a cena, která v porovnání s TČ a podlahovým topením byla příznivější. V této době jsem se nacházel ve fázi realizace střechy na domě, přede mnou byla ještě samotná realizace elektrorozvodu, tudíž bylo možné ještě cokoliv měnit. Po brzké době mi bylo majitelem společnosti sděleno, že předešlou v Asii nabízenou rakouskou značku infrapanelů, už nebude společnost doporučovat, protože majitel firmy po dlouhodobém průzkumu našel vysoce kvalitní typ infrapanelu, který se vyrábí v České republice a tyto bude prodávat.

Tento unikátní typ panelu je s vysokou povrchovou teplotou až 180°C a montují se na strop. Panel jsem si mohl vyzkoušet v kanceláři majitele společnosti, bohužel chyběla v této době možnost nějaké objektivní reference od zákazníků. Toto ale převažovala cena celého systému, která byla oproti TČ velmi příznivá. Propočtené náklady na vytápění domu, životnost panelu a hlavně celková nezávislost panelů vůči sobě. Nehrozí tak v případě poruchy jednoho panelu vyřazení zbylých panelů oproti TČ.

Montáž

Samotná montáž infrapanelů o počtu 15 kusů a celkovém příkonu 14,3 kW do novostavby proběhla na začátku podzimu roku 2016. Jednalo se o novostavbu s vysokou vlhkostí, byly zde provedeny veškeré nutné práce: omítky, vylité podlahy, tepelná izolace v podkroví. Vlhkost v domě se pohybovala okolo 70%. Po cca dvou týdnech provozu infrapanelů a větrání klesla vlhkost pod 50%, celková spotřeba za topnou sezonu byla 4 781 kWh. Spotřebu infrapanelů jsem sám sledoval, do elektrorozvaděče pro infrapanely jsem nechal namontovat samostatné elektro hodiny.

Provoz

V domě jsem přes zimu měl nastavenou teplotu 20°C, ale pocitová teplota díky infrapanelům byla příjemně vyšší.
Při spuštěném infrapanelu je vydáváno velmi příjemné sálavé teplo, pod tímto velmi rád relaxuji a máme pod ním umístěnou sedačku, odpočinek je velice příjemný. Požadované teplo v domě bylo bez starosti, bez práce a dřiny při přípravě např. dřeva k vytápění, ušetřený čas můžu věnovat rodině. Po provedeném vyúčtování energie za provoz celého domu (vytápění, ohřev TUV a zbylý provoz domu), jsem byl příjemně překvapen částkou okolo 21 tis.

Hodnocení

Na závěr bych chtěl sdělit, že jsem velmi rád, že jsem se nakonec rozhodl pro vytápění domu pomocí infrapanelů s vysokou povrchovou teplotou od společnosti Tempero s.r.o. Jednání a poradenství jednatele společnosti bylo vždy na nejvyšší úrovni, co bylo slíbeno, to bylo vždy dodrženo. Na infrapanelech se mi líbí jednoduchost systému, elegantnost a hlavně snadná regulace požadované teploty.

Trlica Rostislav, majitel RD v Huslenkách.