Topný prvek známý jako infrapanel, sálavý panel a třeba i infrazářič mají stejnou podstatu. Využívá se u něj ohřevu materiálu, který má vysokou emisivitu. Díky toho bude následně ochotně předávat elektromagnetické záření do okolí na vlnových délkách spadajících do infračerveného spektra. Každý objekt s teplotou vyšší než je teplota okolí, předává své teplo sáláním, dokud se teplota okolí a předmětu nevyrovná. Proto lze podlahové topení, žárovku, teplovodní radiátor i lidské tělo, považovat za sálavý zdroj tepla. Složení infrapanelu respektuje tyto zákonitosti.

Pokud se ale budeme bavit o zařízeních určených primárně k sálání tepla, pak se opět dostaneme k infrapanelům. Infrapanely se mohou výrazně lišit svým provedením. Ohřev může být prováděn různými způsoby, ale pro interiéry se nejvíce uplatňuje ohřev elektrickým proudem. Využívá se tím Joulova tepla, které vzniká při průchodu elektrického proudu vodičem. Problém je ovšem v tom, že elektrický odpor vodiče roste s jeho teplotou.

Nejlevnější infrapanely jsou nejdražší…

Dalším problémem je efektivní přestup tepla do sálavé plochy. Navíc u levnějších infrapanelů se setkáme i s levným provedením. Jako sálavá plocha může být použit obyčejný plech, který má velice nízkou emisivitu. Aby se podařilo emisivitu zvýšit, nanášejí se na plech různé barvy. Povrchová teplota se obvykle pohybuje okolo 85 °C. Často nejsou dobře tepelně izolovány na odvrácené straně a proto dochází k odvodu tepla přirozenou konvekcí.

Dražší jsou pořád drahé

Pro ohřev se také používá uhlíkových mřížek s poniklovanými napájecími spoji. Neustálým ohřevem a chladnutím dochází k tepelné dilataci a tím spoje postupně degradují, až dojde k úplné ztrátě kontaktu. Provoz je často doprovázen praskáním. Životnost takových panelů je okolo 4 let. Maximální teploty jsou okolo 110 °C. Tyto panely se sice již využívají i jako primární zdroj pro vytápění, ale ve starých budovách, kde jsou výrazné tepelné ztráty nedochází k dosažení tepelného komfortu a to i přesto, že panely mohou běžet nepřetržitě. Tam, kde byste museli instalovat 5-6 kusů těchto panelů, bude stačit jeden infrapanel Tempero.

Nejdražší jsou nejlevnější!

Z teorie o sdílení tepla sáláním, tak i z praktických zkušeností lze říci, že infrapanely Tempero odsunují konkurenci, která má nízkou povrchovou teplotu, do role přítopných panelů. Díky vysoké teplotě až 180 °C u stropních infrapanelů, lze dosáhnout vydatného tepelného toku, který plně zabezpečí tepelný komfort.

Vysokých teplot je dosaženo využitím gelové topné fólie. Vyšší cena infrapanelu je dána obsahem vzácných kovů v odporových vláknech. Zadní strana panelu je opatřenu nanotechnologickou odrazovou vrstvou. Díky toho je možné na zadní stranu infrapanelu položit ruku i za plného chodu. Sálavá plocha infrapanelu je tvořena sklokeramickou deskou, která má sama o sobě vysokou emisivitu. Infrapanely Tempero nabízejí nejúspornější a technologicky nejvyspělejší sálavý topný systém na českém trhu. Proč tyto infrapanely dosahují špičkových provozních vlastností si můžete přečíst zde. Zkušenosti s infrapanely Tempero si můžete přečíst zde.