Za hoření lze považovat intenzivní chemickou reakci, při které dochází k oxidaci paliva kyslíkem. Jako palivo může sloužit plyn, dřevo, uhlí, líh, benzín nebo cigareta. Spalování je složitý pochod, který zahrnuje vzájemnou interakci fyzikálních a chemických reakcí. Přesný popis je tedy složitý, ale ze vstupních reaktantů a výsledných produktů jsme schopni odvodit hlavní pochody proběhlé během spalování. Na spalování uhlíku lze nahlížet jako na reakci, která uvolňuje uhlík z jeho vazby a oxiduje ho kyslíkem. Hoření, které známe z běžného života, je proces, který produkuje větší množství tepla, než které sám spotřebuje. Takový proces lze nazvat exotermním a bude probíhat ochotně, dokud se nezmění podmínky (dojde kyslík, palivo, změní se tlak apod.). Změna těchto podmínek bude mít za následek i změnu reakcí během hoření. Budou mít tendenci probíhat reakce, které jsou energeticky nejvýhodnější za daných podmínek. Škodliviny v kouři jsou tedy závislé na dokonalosti spálení paliva.
Nebezpečný kouř
To znamená, že při spalování uhlíku bez dostatečného přístupu vzduchu, dojde jen k jeho částečné oxidaci kyslíkem. Vznikne toxický oxid uhelnatý, k jeho další oxidaci na oxid uhličitý ale už není dost kyslíku. Dostatek kyslíku je důležitý pro důkladné prohoření paliva a tedy dosažení vysokých teplot. Věděli to už naši předci, kteří dmýchali vzduch do pecí, ve kterých nejdříve vyráběli železnou houbu a později železo. Také kovářská výheň má dmýchadlo, aby se podařilo kov rozehřát na vysoké teploty, kdy je možné jeho ruční zpracování. Aby bylo dosaženo ještě vyšších teplot, využívají vysoké pece navíc předehřevu spalovacího vzduchu. Nízká teplota spalování vede k částečným oxidačním reakcím. Uhlíkové řetězce se zcela nerozpojí a mohou různě kondenzovat a usazovat se ve formě dehtu.
Jen zapálením cigarety dochází k uvolnění několika tisíc chemických sloučenin. Jsou mezi nimi oxid uhelnatý, kyanovodík, těžké kovy, dehet, PAO – polycyklické aromatické uhlovodíky (např. benzo(a)pyren), formaldehyd, dioxiny a mnoho jiných. V kouři najdeme i fosgen, který byl použit pro chemické útoky za první světové války. Z výše uvedeného plyne, že pokud využíváme kotel, pak bychom měli být seznámeni s jeho obsluhou a používat ho v souladu s doporučením výrobce. Důležitá je také údržba spalinových cest, různých těsnění a regulačních členů. Výměna za modernější kotel a jeho správné užívání snižuje pravděpodobnost výskytu bojových chemických látek v našich ulicích.
Existuje ještě lokálně čistší řešení?
Dokud bude docházet ke spalování tuhých paliv v domácích kotlích, tak se budeme pořád dusit oxidy dusíku a síry, budeme dýchat prach a jiné toxické látky. V lokalitách s vysokým podílem smogových situací je možné topit jinak. Český výrobce nabízí unikátní topné infračervené panely, které dokáží uspořit náklady i ve srovnání s tuhými palivy. Proč tyto infrapanely dosahují špičkových provozních vlastností si můžete přečíst zde. Infrapanely nabízejí bezkonkurenční tepelný a uživatelský komfort. Vysouší stěny a nevíří prach. Instalace je jednoduchá a dále nevyžadují žádnou údržbu. Zkušenosti s infrapanely Tempero si můžete přečíst zde.