Sálavé teplo je přirozenou součástí našeho života. Využívají ho všechny organismy, především studenokrevní živočichové, má také blahodárný účinek na teplokrevné živočichy a člověka. Ne nadarmo staří lidé rádi usedají u teplých kamen a vyhřívají se. Teplo umožňuje uvolnění svalů, zlepšení krevního oběhu, tudíž má vliv na zdraví organismů. Prohřátí těla je především v zimním období blahodárnou pomocí při promrznutí.

Sálavý způsob vytápění intenzivně ohřívá naše tělo. Teplo prostupuje i pod kůži a tím nás prohřívá rychleji a mnohem příjemněji než teplovzdušné vytápění (např. teplovodní radiátory). Přestože sálá každé těleso, nárůst tepelného toku vnímáme až s rostoucí teplotou zdroje sálání. Například v kovárně můžeme cítit intenzivní přestup tepla právě ze zpracovávaného materiálu. Chceme-li tedy mít výkonný zdroj sálavého tepla, je nutné, aby jeho povrchová teplota byla co nejvyšší s ohledem na jeho použití.

Přirozené a efektivní vytápění

Pokud se rozhodneme pro vytápění nejpřirozenějším a nejkomfortnějším způsobem, nejvhodnějším prostředkem jsou infrapanely TEMPERO, které poskytují velké výhody. Infravytápění způsobuje pomalý a rovnoměrný ohřev vzduchu v místnosti a neumožňuje vznik intenzivního vzdušného proudění. To znamená, že se výrazně snižuje víření prachu. V místnosti se lépe dýchá, také vybavení je méně zaprášené.

Sálavé teplo mnohem rovnoměrněji zaplní celý prostor místnosti. Lze si ho představit jako světlo ze žárovky, které je také elektromagnetickým vlněním na kratší vlnové délce. Pokud je navíc sálavý panel umístěn na stropě, dochází k přímému prohřívání podlahy a osob, sálá přesně tam, kde to plně potřebujeme. Tím se liší od vytápění teplým vzduchem, protože v tomto případě se vzduch hromadí u stropu. Platíme tak především za vyhřátí stropu. Tento problém roste spolu s výškou místnosti a energetickou náročností objektu. Právě zde je infravytápění efektivní bezkonkurenčním způsobem vytápění.

Unikající či zavzdušněný radiátor, nefunkční oběhové čerpadlo, zábor prostoru, neestetické rozvody teplé vody, nutné stavební úpravy a rostoucí tlak na snižování znečištění z lokálního vytápění. Vedle toho přidejme starosti o stav komínu, pravidelné revize, pracnost a nutnost se podvolit úředně nařízeným výtěrům z komína. Při vytápění pomocí infrapanelů jsou tyto problémy minulostí. Infrapanel je bezúdržbové zařízení, které je vždy okamžitě připraveno k použití. Zaplacené teplo využíváme přímo tam, kde zrovna potřebujeme. Můžeme vytápět libovolné místnosti podle aktuální potřeby, nikoliv podle pevně navržených rozvodů topné vody. Pokud by došlo k jeho poškození v místnosti, lze bez problému využívat další místnosti v objektu, dokonce s nezměněným tepelným komfortem. Sálavý panel na rozdíl od topných fólií netrpí provozem místnosti. Je zavěšen bezpečně u stropu a dělá přesně to, co od něj očekáváme.

Další výhodou infravytápění je právě způsob ohřevu místnosti. Sálavé teplo prostupuje do zdí, podlah a stropu místnosti, tím je vysušuje a ohřívá. Zdi mají tedy vyšší teplotu než vzduch, což zabraňuje kondenzaci vzdušné vlhkosti. Jejich vysušení zajišťuje prevenci vzniku plísní. Také dochází k částečné kompenzaci negativního vlivu tepelných mostů, na kterých se právě vzdušná vlhkost může usadit.

Infrapanely nevyžadují při své instalaci výrazné stavební zásahy. Dochází k jejich zavěšení na strop, umístění termostatu, přívodní kabeláže a rozvodné skříně se stykači. Instalace je tedy velice rychlá, musí však projít revizí, tu je ale naše firma schopna zajistit. Poté Vám již nic nebrání užívat si komfort sálavého tepla, ať už jsou tuhé mrazy nebo deštivé počasí.

Pokud chcete skutečně dosáhnout výše popsaných výhod, důrazně doporučujeme investovat do infravytápění s nejvyšší povrchovou teplotou. Na trhu elektrických infrapanelů jí dosahují infrapanely TEMPERO. Jejich teplota dosahuje až 180 °C. Dá se tedy skutečně hovořit o komplexním a plnohodnotném systému vytápění. Dojde-li naopak k výběru infrapanelů s nízkým sálavým tokem, všechny problémy, které objekt má, se mohou ještě zhoršit. Ať je to problém s plísněmi, nedostatečný tepelný komfort nebo vysoké náklady za vytápění. Proto doporučujeme investovat do naší špičkové technologie infravytápění s dlouholetou životností.