Na českém trhu lze najít infrapanely obsahující různé způsoby ohřevu a z toho plynoucí teploty. Infrapanely předávají teplo jak sáláním, tak konvekcí. Tyto dvě složky jsou vždy zastoupeny a jejich vzájemný poměr bude mít vliv na umístění infrapanelu.

Ohřev sálavé plochy může být proveden více způsoby. Může být využit žhavený drát, což je ale energeticky neefektivní způsob ohřevu. Lze se setkat s uhlíkovou mřížkou, která má ale pájené spoje, které během provozu trpí. Při ohřevu i chladnutí dochází k praskání v infrapanelu, které je velice nepříjemné.

Infrapanely Tempero eliminovaly tyto nevýhody. V infrapanelech je použita topná teplovodivá fólie s obsahem cenných kovů a proto funguje bezhlučně a je také schopna dosáhnout výrazně vyšších provozních teplot (až 180 °C) při zachování jak dlouhé životnosti, tak velice hospodárného provozu. Zadní strana infrapanelu je tepelně izolována, a proto nedochází ke zbytečným ztrátám tepla konvekcí.

Umístění

Sálavě-konvekční infrapanely by měly být umístěny horizontálně, tedy na stěnu. Je důležité, aby docházelo k ohřevu vzduchu stejně jako u klasických radiátorů. Tím ale dochází k tvorbě vzdušného proudění a víření vzduchu s prachem. Teplý vzduch se stále bude hromadit u stropu místnosti a tak si výrazně nepomůžeme od běžného přímotopu. Sálavá složka zde bude, ale znatelně omezená.

Klasický infrapanel se velice často zavěšuje na stěnu. V případě nízkých povrchových teplot a tedy nízkého sálávého toku, bývá nutné instalovat několik panelů do místnosti na různé stěny. Očekávané pořizovací náklady se tedy mohou značně navýšit a navíc dochází k omezení variability prostoru a citelnému zásahu do jeho vzhledu.

Pro vytápění můžeme doporučit infrapanely Tempero s povrchovou teplotou až 180 °C, které se montují na strop místnosti. Sálavý tok z infrapanelu zabezpečuje prohřátí místnosti a osálané podlahy. Umístění jednoho maximálně dvou infrapanelů (v místnosti běžné velikosti) vyžaduje menší množství rozvodů el. energie. Snižuje se tím dopad na estetický dojem z místnosti a nedochází k omezení variability vnitřního prostoru. Příjemným benefitem je i zvýšení bezpečnosti, protože infrapanely jsou mimo běžný dosah obyvatel. Minimalizuje se riziko popálení, poškození či požáru.

Na strop!

I když se lze dočíst mnohá doporučení o instalaci infrapanelů, která nabádají k umísťování do rohů či na stěny, infrapanely Tempero instalované na stropě (nejlépe uprostřed místnosti) se osvědčily na všech instalacích. Nehrálo roli, jestli domy byly staré či nové, jaké měly výšky stropů či tepelnou ztrátu. Komplexní vytápěcí systém Tempero zaručuje plný tepelný komfort, vysoký topný výkon a dlouhodobě velice hospodárný provoz. Proč tyto infrapanely dosahují špičkových provozních vlastností si můžete přečíst zde. Zkušenosti s infrapanely Tempero si můžete přečíst zde.