Pro vytápění koupelen si dnes můžeme vybrat různé způsoby. Klasický teplovodní radiátor ale nepůsobí příliš esteticky a tak se často můžeme setkat s elektrickými topnými žebříky. Řešení je to sice elegantnější, ale zdaleka ne nejvhodnější. Pokud s žebříkem chceme vytápět koupelnu, pak je důležité, aby na něm nedocházelo k hromadění ručníků nebo oblečení. Pokud je žebřík zaizolován vrstvami textilu, pak dochází k výraznému poklesu přestupu draze zaplaceného tepla do prostoru koupelny. Ohřev prostoru je navíc realizován přes ohřátý vzduch, tedy konvektivně. Vzduch lze považovat spíše za tepelný a elektrický izolant a proto se příliš nehodí k vyhřívání předmětů v místnosti. I když se postupně prohřeje vzduch v koupelně, tak povrchy a hlavně stěny se budou prohřívat velice pomalu, protože teplo musí přecházet ještě jednou a to ze vzduchu na povrch předmětů. Studené kachličky, kohoutky nebo umyvadlo jsou velice nepříjemné. Vlhké povrchy a vysoká vzdušná vlhkost jsou ideální živnou půdou pro mnohé druhy plísní. V nejhorším případě dochází k provlhnutí zdiva a poté je boj s plísněmi velice problematický. Topný žebřík tedy není vhodným topným prvkem do koupelny. Dilema zda-li si pořídit infrapanel nebo koupelnový žebřík začíná být jasnější.
Existuje lepší způsob
Daleko lepším způsobem vytápění v koupelně je sálavý infrapanel Tempero. Je zcela mimo dosah a ostřik a dokonce se dodává i ve voděodolném provedení. Nezabírá žádnou podlahovou plochu, protože je zavěšen na stropě a může tedy rovnoměrně sálat na celou koupelnu. Infrapanel tedy ohřívá podlahu a není tedy nutné instalovat podlahového vytápění. Elektrický ohřev podlahy představuje značné riziko zejména v koupelně. Když dojde k jeho poškození a je nutná oprava, pak je nutné provádět stavební zásahy. To znamená mimo jiné i odstranění kachliček. Přitom dochází i k jejich destrukci a poté může být problém konkrétní typ kachliček sehnat.
Infrapanely neohřejí pouze podlahu, ale všechny materiály se postupně začnou od povrchu prohřívat a dosáhnou příjemných teplot. I když v koupelně je mnoho materiálů nenasákavých, tak například spáry mezi dlaždičkami a omítka na stropě mohou vodu zadržovat a tím vytváří ideální podmínky pro tvorbu plísní. Sálání infrapanelu intenzivně prohřívá i tyto materiály a tak dochází k jejich důkladnému a neustálému vysoušení za chodu infrapanelu. Samozřejmě je třeba zajistit dostatečné větrání, aby byl z koupelny odváděn vzduch nasycený vlhkostí. Někteří zákazníci dokonce pravidelně využívají infrapanely k sušení prádla.
Prohřívá i člověka
Dilema zda-li infrapanel nebo koupelnový žebřík jsme tedy probrali. Infrapanel působí pozitivně i na osoby v koupelně. Sálavý tok infrapanelu vnímáme podobně jako dopadající teplo ze Slunce nebo z rozehřátých kamen. Sálavé teplo částečně proniká pokožkou a prohřívá svalstvo. Tím dochází k uvolnění svalového napětí a k lepšímu prokrvení pohybového aparátu. Proč tyto infrapanely dosahují špičkových provozních vlastností si můžete přečíst zde. Zkušenosti s infrapanely Tempero si můžete přečíst zde.