S rostoucími nároky na obytný prostor rostou i naše nároky na jeho estetickou hodnotu. Naši předci žili v chalupách z přírodních materiálů a mívali početné rodiny, které se v zimě musely dělit o vytápěnou místnost. Vytápění už tehdy bylo často formou kachlových kamen, která jsou i dnes krásným a funkčním prvkem v interiéru. Avšak kachlová kamna byla ve městech nahrazována domovní kotelnou. Ohřátá voda pak vytápěla celý dům. Později se přecházelo na centrální dálkové vytápění, což přispělo ke zlepšení ovzduší v městech. Nosným médiem pro transport tepla do bytů se stala voda. V budovách se dnes setkáme převážně s teplovodními radiátory. Ať už litinovými nebo plechovými. Podlahové vytápění je spíše výjimkou, ale může se vyskytnout třeba u kulturních zařízení. Vytápění a design k sobě patří.

Radiátory

Radiátory ale mají designové, zdravotní a praktické nevýhody. Jako tepelné výměníky potřebují přívod a odvod topné vody a samy zabírají část obytné plochy. Někdy dochází k jejich zakrývání do různých dřevěných obložení nebo jsou schovávány pod rozměrné parapety. To je ovšem to nejhorší, co lze udělat. Zabraňuje se tím volnému proudění vzduchu a ohřátý vzduch se tedy nedostává do místnosti (přesněji řečeno ke stropu místnosti).

Teplovodní radiátor výrazně ohřívá vzduch, který následně stoupá nahoru. Radiátor tedy způsobuje víření prachu v místnosti. Tím se sám zanáší prachem. Zvířený prach poté výrazně přispívá ke tmavnutí stěn a rohů místnosti. Zvířený prach také dýcháme, což zapříčiňuje či zhoršuje potíže dýchacích cest. Zvířený prach také nelze utřít a tím účinně snížit prašnost v obývaném prostoru. Můžeme tak prach uklízet doslova donekonečna a je to tím horší, čím větší je prašnost v okolí našeho bydliště.

Nevýhodou zejména deskových plechových radiátorů je, že pokud budeme chtít něco rychle usušit, pak nabízejí malou plochu a pokud je zakryjeme, výrazně klesá jejich topný výkon. Pod infrapanely prádlo také uschne a nedochází k omezení tepelného toku do místnosti. Radiátory vytvářejí také ostré hrany, což může být problém u interiérů, kde máme požadavek na zařízení podle Feng shui. Radiátor také nepůsobí dobrým estetickým dojmem v reprezentativních místnostech a velkorysých prostorech jako jsou auly a vestibuly.

Co tedy doporučujeme?

Chceme-li odstranit výše zmíněné problémy, lze využít infrapanely Tempero. Infrapanely se umísťují na strop a nabízí možnost integrace osvětlení místnosti. Infrapanel rovnoměrných ohřevem nevíří prach v místnosti a proto nedochází k rychlému tmavnutí stěn. Infrapanelem ohřívané stěny jsou výbornou prevencí vzniku nezdravých a neestetických plísní. Vysoká povrchová teplota infrapanelů zajišťuje vysoký topný výkon a úsporný provoz. Zadní strana infrapanelu je tepelně izolovaná, ani instalace na dřevěný podklad není pro naše infrapanely problém.

Infrapanely Tempero nabízejí možnost úpravy barvy infrapanelu na přání. Infrapanel může mít jednu barvu nebo je možné přenést fotografii přímo na panel. Je tedy možné nafotit část kazetového stropu a přetisknout ji na infrapanel. Integrovaný infrapanel ve stropě pak nenarušuje vzhled místnosti. Technologie barevné úpravy je postavená na vpravení pigmentu do sklokeramické desky. Tím se zaručuje dlouhá odolnost barevné úpravy a nehrozí odloupávání barvy. Proč tyto infrapanely dosahují špičkových provozních vlastností si můžete přečíst zde. Zkušenosti s infrapanely Tempero si můžete přečíst zde.