Sálavé teplo je naprosto přirozenou součástí našeho života, v tomto článku Vám popíšeme proč infrapanel je vhodným zdrojem tepla. Využívají ho všechny organismy a studenokrevní živočichové jej vyloženě potřebují. Sálavé teplo má blahodárný účinek i na teplokrevné živočichy a člověka. Ne nadarmo staří lidé rádi usedají u teplých kamen a vyhřívají se. Teplo umožňuje uvolnění svalů, zlepšení krevního oběhu a tedy i hojení a uzdravení organismu. Prohřátí nás také pocitově nabíjí energií a je především v zimním období blahodárnou pomocí při promrznutí.

Sálání je kolem nás a proč infrapanel TEMPERO

Sálavé teplo tedy intenzivně ohřívá naše tělo a je schopné prostupovat i pod kůži a díky toho prohřívá rychleji a mnohem příjemněji než teplovzdušné vytápění (např. teplovodními radiátory). I když technicky vzato sálá každé těleso, nárůst tepelného toku vnímáme s rostoucí teplotou zdroje sálání. Kdo byl například ve slévárně nebo v kovárně, tak měl možnost cítit intenzivní přestup tepla ze zpracovávaného materiálu. Chceme-li tedy mít výkonný zdroj sálavého tepla, je nutné, aby jeho povrchová teplota byla co nejvyšší a to s ohledem na jeho použití.

Pokud se rozhodneme pro nejpřirozenější a nejkomfortnější způsob vytápění obytných prostor, máme zde jedinečnou volbu, a to využít infrapanely TEMPERO k vytápění svého domu. Infravytápění poskytuje výhody, které jinde nenajdeme. Infravytápění způsobuje pomalý a rovnoměrný ohřev vzduchu v místnosti a neumožňuje vznik intenzivního vzdušného proudění. To znamená, že se výrazně snižuje víření prachu, díky čehož můžeme dýchat čistší vzduch a méně prachu usedá i na vybavení v místnosti.

Sálavé teplo mnohem rovnoměrněji zalije celý prostor místnosti. Lze si ho představit jako světlo ze žárovky, které je také elektromagnetickým vlněním na kratší vlnové délce. Pokud je ještě infrapanel umístěn na stropě, dochází k přímému prohřívání podlahy a osob. Infrapanel tedy sálá přesně tam, kde to plně využijeme. Tím se liší od vytápění teplým vzduchem, protože ten se naopak hromadí u stropu a tak si platíme za to, abychom měli nejdříve vyhřátý strop. Tento problém pouze roste spolu s výškou místnosti a energetickou náročností objektu. Právě zde je infrapanel bezkonkurenčním způsobem vytápění, chceme-li vytápět efektivně.

Proč neznáme problémy

Kapající či zavzdušněný radiátor, nefunkční oběhové čerpadlo, zábor prostoru, neestetické rozvody teplé vody, nutné stavební úpravy a rostoucí tlak na snižování znečištění z lokálního vytápění. Přidejme k tomu starosti o stav komínu, pravidelné revize, pracnost a nutnost se podvolit úředně nařízeným výtěrům z komína. Při vytápění infrapanely tyto problémy odpadají. Infrapanel je bezúdržbové zařízení, které je vždy okamžitě připraveno k použití. Zaplacené teplo využíváme přímo tam, kde zrovna chceme. Můžeme vytápět libovolné místnosti podle aktuální potřeby, nikoliv podle pěvně navržených rozvodů topné vody. Pokud by došlo k poškození infrapanelu v místnosti, lze bez problému využívat další místnosti v objektu a to dokonce s nezměněným tepelným komfortem. Infrapanel na rozdíl od topných fólií netrpí provozem místnosti. Je zavěšen bezpečně u stropu a dělá přesně to, co od něj očekáváme kdykoliv chceme.

Další výhodou infravytápění je právě způsob ohřevu místnosti. Sálavé teplo prostupuje i do zdí, podlah a stropu místnosti, čímž je vysušuje a ohřívá. Zdi tedy mívají vyšší teplotu než vzduch a díky tomu na nich nekondenzuje vzdušná vlhkost. Postupně jsou vysušovány a tím dochází k prevenci vzniku plísní a k jejich zániku. Dochází tedy i k částečné kompenzaci negativního vlivu tepelných mostů, na kterých se právě vzdušná vlhkost může vysrážet.

Proč je v jednoduchosti infrapanelů krása

Infrapanely nevyžadují při své instalaci výrazné stavební zásahy. Dochází k zavěšení infrapanelů na strop, umístění termostatu, přívodní kabeláže a rozvodné skříně se stykači. Instalaci je tedy možné provést velice rychle. Instalace také musí projít revizí, kterou je naše firma schopna zajistit. A poté už nic nebrání, abyste měli kdykoliv k dispozici nejpřirozenější zdroj tepla. A je jedno, jestli to bude v nejtřeskutějších mrazech nebo během chladného a deštivého počasí.

Pokud chcete skutečně dosáhnout výše popsaných výhod, důrazně doporučujeme investovat do infrapanelů s nejvyšší povrchovou teplotou na našem trhu, ze kterých skutečně ucítíte sálavé teplo. Nejvyšší povrchovou teplotu na trhu elektrických infrapanelů dosahují infrapanely TEMPERO, kdy teplota dosahuje až 180°C. Dá se tedy skutečně hovořit o komplexním a plnohodnotném systému vytápění. Dojde-li naopak k výběru infrapanelů s nízkým sálavým tokem, všechny problémy, které už nyní jsou se mohou ještě zhoršit. Ať je to problém s plísněmi, nedostatečný tepelný komfort nebo vysoké náklady za vytápění. Proto doporučujeme investovat do špičkové technologie infrapanelů TEMPERO s životností až 50 let.

Odkaz na video realizace zde