Cena elektrické energie

Ceny energií jsou nevyzpytatelné, někdy rostou, jindy klesají. V době koronavirové krize, kdy docházelo k poklesu spotřeby ropy v USA dokonce ceny ropy klesly do záporných hodnot, což bylo způsobeno tím, že ropu už nebylo vlastně kde skladovat, a tak by byla doručena obchodníkům, kteří si ji na burze koupili. To samozřejmě spustilo obrovské prodeje i za cenu velikých ztrát, proto se cena dostala až do záporných hodnot okolo -40$ za barel. Taková cena byla pro těžaře samozřejmě likvidační. Nedávná energetická krize v Texasu zase byla dána pro změnu velikými mrazy, kdy energetické zdroje nebyly schopny dodat potřebné množství elektrické energie, a aby nedošlo k poklesu frekvence v elektrické síti, musely být spotřebitelé průběžně odpojováni a připojováni. V Evropské unii pro změnu dochází k nadvýrobě elektrické energie ve větrných elektrárnách v Severním moři. Obecně při slunečném počasí dochází k nárůstu produkce z fotovoltaických elektráren. Do budoucna se možná i v České republice začne zavádět uhlíková daň, která povede k výraznému zdražení fosilních paliv, kterými se myslí primárně uhlí, ale zřejmě dojde i ke zdražení plynu.

Úsporné vytápění

Investice do vytápění elektrickými sálavými panely může být zajímavou alternativou už dnes. Infrapanely jsou elektrický spotřebič, který nevyžaduje naprosto žádnou údržbu a je kdykoliv připraven k použití, a ani nevyžaduje cyklické revize, čímž šetří náš čas a peníze.  Dále není třeba skladovat ani jiným způsobem připravovat palivo. Není potřeba investovat do oprav či vyvložkování komínu.

Dalším praktickým přínosem infrapanelů je možnost snížit teplotu vzduchu v místnosti o 2–3 °C aniž by utrpěl tepelný komfort. Tím dochází k poklesu tepelné ztráty vytápěného prostoru zdmi, podlahami, stropy a otvorovými výplněmi.

Infravytápění

Jsou-li infrapanely umístěny na stropě, pak sálají přímo pod sebe, díky čehož sálají přímo na osoby v místnosti. Dále dochází k ohřevu velké plochy, což umožňuje rovnoměrné prohřátí vzduchu v místnosti.  Díky toho je potlačena teplotní stratifikace vzduchu, která se projevuje studeným vzduchem u podlahy a vyhřátým stropem.  Potlačení stratifikace vzduchu umožňuje skutečně využít vyrobené teplo a tím snížit spotřebu energie na vytápění. Tento jev je významný zejména v případě vysokých stropů. Při klasickém konvekčním vytápění se destratifikátory používají kupříkladu v halách. Destratifikátory jsou v zásadě ventilátory, které narušují přirozenou cirkulaci vzduchu a promíchávají vzduch v prostoru.  Avšak jejich použitím se navyšuje nejen spotřeba elektrické energie, ale také prašnost, tento jev u infrapanelu odpadá.

Lepší zdraví

Těžko vyčíslitelný, ale velice důležitý je i zdravotní přínos infrapanelů. Infrapanely snižují prašnost ve vytápěném prostoru a nahřívají a suší zdi, čímž předchází vzniku plísní. Infrapanely také pomáhají relaxovat svalstvo a tím přispívají k relaxaci organismu a jeho prohřátí, což je nejen velice příjemné, ale také velice zdravé.