Budeme-li se bavit o nevhodných způsobech vytápění domů a obytných prostor, infravytápění by bylo navrženo zřejmě až někde ke konci (jestli vůbec).  Čím to může být? Naši zákazníci si tento způsob vytápění nemohou vynachválit, ať už bydlí v novostavbě nebo ve stovky let starých budovách.

Sálavé vytápění infrapanely

Mnoho lidí si myslí, že infrapanely jsou spíše doplňkovým zdrojem tepla, a tudíž neumí zajistit vysoký tepelný komfort. Vedou je k tomu zkušenosti s infrapanely o nízké povrchové teplotě, která mnohdy nedosahuje ani 120 °C. Takové infrapanely mohou mít skutečně veliké problémy vytopit objekty s velkou tepelnou ztrátou. Ovšem slunce dokáže sáláním ohřát celou planetu. Sálavé vytápění se využívá v prostorných halách, což může být prováděno buď horkovodními panely, nebo plynovým zářiči. Z toho plyne, že opravdu záleží na teplotě sálavé plochy. Naše infrapanely dosahují povrchové teploty až 180 °C, což přibližně odpovídá teplotě plechu vytaženého z vyhřáté trouby. I 60 °C rozdíl v teplotě sálavé plochy má výrazný dopad na intenzitu sálavého toku z infrapanelu. A právě to je rozdíl mezi přitápěním a plnohodnotným vytápěcím systémem. Sálání je tak intenzivní, že ve vzdálenosti do 10 cm nelze udržet ruku. Infrapanel s rostoucí teplotou vysálá mnohem více tepla. Proto naše infrapanely o vysoké povrchové teplotě umisťujeme na strop místnosti, aby předávaly teplo pod sebe do obývané výšky místnosti. Tím se dá zajistit nepřekonatelný tepelný komfort, který umí poskytnout jen sálání.

Bolesti hlavy a infrapanel

Mezi lidmi kolují pověry o bolestech hlavy, kterou mohou infrapanely způsobovat. Částečně s tím lze souhlasit, protože jsme už viděli nedostatečné instalace, které měly vysokou spotřebu, ale nízký sálavý výkon. V podstatě se tyto instalace blížily více přímotopům než sálavým panelům. Obvykle se k bolehlavu přidal i vysoký krevní tlak – to, když se lidé rozhodli tyto instalace reklamovat a obvykle nepochodili.

Správná instalace infrapanelu

Není však pravda, že by sálání ze správně instalovaného infrapanelu mohlo způsobovat bolest hlavy. Sálání z panelu se rozloží po celé místnosti tak, že na hlavu člověka zbyde jen pár wattů, což pro tělesnou termoregulaci není problém. Naopak, s infravytápěním lze snížit teplotu vzduchu v místnosti o 2 až 3 °C při zachování stejného tepelného komfortu, a tím lze předcházet přehřívání organismu. Infrapanel také topí přerušovaně podle aktuální potřeby.

Zlepšení zdravotního stavu

Bolest hlavy je mnohdy dána spíše dehydratací organismu, nedostatečnou obměnou vzduchu v místnosti či jinými individuálními vlivy. Nikdo z našich zákazníků si na tyto problémy nestěžoval, ba spíše naopak, sálavé teplo jim pomohlo v boji s revmatickými obtížemi a někteří se pod našimi panely v zimním období při návratu z venku dokonce přímo vyhřívají.